top of page

Kadın Ayakkabı Çeşitleri - Yazlık ve Mevsimlik Kadın Ayakkabıları - Kılavuz


Kadınlar için farklı ayakkabı türleri hakkında bilgi edinmek ister misiniz ? Ayakkabı stilleri, ayakkabı isimleri ve en güncel kadın ayakkabı modelleri hakkında. Hemen bakalım.


Bugünün yazısında size yazlık ve mevsimlik kadın ayakkabı türlerini anlatacağım.


Spor ayakkabılardan, yaz aylarının vazgeçilmezi terlikler ve sandaletler gibi daha az bilinen ayakkabı stillerine kadar, hepsi sizin için!


Her türlü ayakkabıya ve bunların tarihsel kökenine aşina olacaksınız. Ayrıca tüm kadın ayakkabı stillerinin ve özel ayakkabı türlerinin adlarını da öğreneceksiniz.


Endişelenmeyin - her ayakkabı tipinin bir fotoğrafı veya çizimi olacak, bu nedenle bu kılavuzdan görsel bilgiyle de çıkacaksınız!


Kaç farklı kadın ayakkabısı türü olduğunu soruyorsunuz? Bol var diyelim. Muhtemelen bir ayakkabının parçaları kadar çok stil vardır !


Bununla şunu kastediyorum: On yılı aşkın bir süredir ayakkabılarla uğraşan biri olarak, bu tür ayakkabılardan bazıları beni bile şaşırttı!


Her birkaç yılda bir yeni bir ayakkabı stilinin ortaya çıkacağını unutmayın. Bu yüzden bu kadın ayakkabı yazı dizisini olabildiğince güncel tutacağım. Her gün sürekli olarak yeni ayakkabı türleri keşfediyormuşum gibi hissediyorum!


Kadınlar İçin Farklı Ayakkabı Çeşitleri


Günlükten fanteziye, modadan klasiğe, kısadan uzuna pek çok kadın ayakkabı modeli var. Her ayakkabı tipi farklı bir amaca hizmet eder.


Bununla birlikte, pek çok tür, her şeyle giden ve çeşitli kıyafetler ve durumlar için uygun olabilen ayakkabılardır.


Loafer veya Makosen Ayakkabılar


Bu unisex ayakkabı stilinin kökeni Amerika ve Kanada'daki Yerli halklardan geliyor. Aslında “mokasin” kelimesi Algonquian Powhatan dilinde ayakkabı anlamına gelen “makasin” kelimesinden türemiştir.


Tabanlar dışarıdan ve yan kısımları içeriden sağlam bir şekilde dikilmektedir. Bu tür ayakkabıların üst kısmı bir çeşit deri panelle birlikte gelebilir. Bu panel bazen deriden yapılan bazen de zincir vb. aksesuarla birlikte imal edilmektedir. Makosenler başlangıçta geyik derisinden veya başka tür yumuşak deriden yapılmıştır.


Makosenler artık gündelik ayakkabılar olarak giyiliyor ve genellikle suni deri veya tüylü malzemelerle astarlanıyor. Bazı modelleri içeride terlik olarak veya dışarıda giyilebilirler.


Tuwoshoes Baba&Kız olarak hava koşullarına dayanıklı terlik ve ayakkabılarımızla yerli mokasen geleneğini devam ettiriyor ve canlı tutuyoruz. En havalı modelleri burada satın alabilirsiniz .

Bağcıklı Spor Ayakkabı


Bağcıklı spor ayakkabılar, mağazalarda ve kadınların ayaklarında bulabileceğiniz en yaygın spor ayakkabılardır. Adından da anlaşılacağı gibi, ayakkabıların ayağınızı sıkıca saran bağcıkları vardır.


Spor ayakkabıları veya sneakers olarak da adlandırılan spor ayakkabılar ilk olarak 1870'lerde geliştirildi. "The Plimsoll Sensation" kitabından esinlenerek plimsolls olarak biliniyorlardı.


Bu ayakkabılar o zamandan beri dünya çapında (kelimenin tam anlamıyla) çekiş kazandı. 21. yüzyılın başında, Classic Chucks gibi spor ayakkabılar dünya çapında gerçek favoriler haline geldi. Her şeyle uyumlu en uygun ayakkabı rengi olduğu için bir çift beyaz spor ayakkabı alın !


Günümüzün en popüler bağcıklı spor ayakkabı stillerinden bazıları, Keds, Superga, Vans, Nike ve daha fazlası gibi tanınmış markaların klasik beyaz spor ayakkabılarıdır.Bağcıksız Spor Ayakkabı
Yoğun yaşam tarzınız için ayakkabı bağcığı bağlamayı zaman alıcı buluyorsanız, bağcıksız spor ayakkabılar tam size göre. Düşük ve bağcıksız ayakkabılar (yukarıdaki Poli tabanlı spor ayakkabı gibi ), yanlara dikilmiş lastikler sayesinde kolayca giyilir ve kolayca çıkarılır.


Bu kadın ayakkabısı tarzı, ilk slip-on'ların (veya mokasenlerin) yaratıldığı 1847 yılına kadar izlenebilir. Yıllar boyunca, stil, burnu açık ve sivri burunlu terlikler dahil olmak üzere farklı biçimlere ayrıldı.


Birçok kadın, bu rahat ama atletik muadili ile dolaplarını dolduruyor. Biliyorum!

Terlik ve Sandaletler


Terlik ve sandalet olarak bilinen bu ayakkabı türü, rahat tarzın özüdür. Bu kadın ayakkabısı tarzı "sırtsız" ve açık parmaklıdır.


Birkaç kayış veya sadece bir tane olabilir. Terlik ve sandaletlerin tarihi birkaç bin yıl öncesine dayanır ve antik Romalılar onları gururla ayaklarının üzerinde taşırlar.


ABD ve Avrupa'da terliklerin popülaritesi çok daha sonra geldi: 1960'larda. Bunun için teşekkür edeceğimiz iki ikonik modelimiz var: Klasik Birkenstocks ve Adidas Adilette.


Birkenstocks o kadar popüler oldu ki, Birkenstocks kıyafetlerini giymenin birçok yolu üzerine koca bir yazı yazılabilir.
Arkası Açık Ayakkabı


Çoğu topuklu olan arkası açık ayakkabılar, ayak topuğunun hemen üzerinde, bileğin arkasından ve yanlarından geçen bir bilek kayışı olan kadın ayakkabılarıdır.


Arkası açık iskarpinler bilekten bantlı ayakkabılardan farklıdır çünkü kayış tüm bileği sarmaz, sadece arka kısmı sarar. Bazen kayışta rahatlık ve esneklik için bir toka veya elastik bulunur.


En popüler moda arkası açık, 2015'ten itibaren ikonik Chanel 2 tonludur. Diğer markalar ve tasarımcılar tarafından bolca kopyalanmıştır.

3 görüntüleme0 yorum

ความคิดเห็น


bottom of page